fbpx

Sprawdzone przepisy na potrawy wigilijne

by Kucharka w baletkach
Sprawdzone przepisy na potrawy wigilijne - jedzenie

Ryba po grecku

Ryba po grecku to jedno z dań, które pojawia się na stole prawie każdej polskiej rodziny w czasie wigilii. Można ją podawać na zimno lub na ciepło, lecz najlepiej smakuje po wstawieniu do lekko podgrzanego piekarnika na chwilę przed ucztą. Ryba po grecku to potrawa składająca się ze smażonych lub pieczonych kawałków polędwicy czy filetu rybnego w sosie warzywnym. Podstawowy składnik sosu stanowią najczęściej marchewki ścierane na tarce o grubych oczkach z cebulą, pietruszką i przecierem pomidorowym. Sos dusi się na małym ogniu, a następnie przykrywa nim rybę. Ryba po grecku powinna być po podsmażeniu pieczona w naczyniu żaroodpornym.

Barszcz czerwony z uszkami

Równie ważny co ryba po grecku jest na świątecznym stole barszcz czerwony z uszkami. Niektórzy wybierają gotowy produkt, jednak najsmaczniejsze są potrawy wigilijne przyrządzone w domu. Najpierw suszone grzyby należy zalać dwiema szklankami wrzątku, dodać przyprawy i wstawić na palnik. Do dużego garnka wypełnionego wodą dodaje się pokrojone w kostkę buraki, seler i marchewkę, a także grzyby, wywar grzybowy, przeciśnięty przez praskę czosnek i obraną oraz opaloną cebulę. Należy gotować na małym ogniu przez niecałą godzinę, a potem dodać zakwas buraczany i przyprawy. By przygotować farsz na uszka, trzeba ugotować, wypłukać i odcedzić suszone grzyby, a następnie podsmażyć je z cebulą i pieczarkami. Potem przepuszcza się je przez maszynkę do mielenia i miesza z jajkami, bułką tartą, solą oraz pieprzem. Ciasto przygotowuje się niemal identycznie jak to na pierogi. Należy je uformować i zagnieść dokładnie z nałożonym do środka farszem oraz gotować do wypłynięcia.

Kompot z suszu

Smak kompotu z suszu jednoznacznie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Potrawy wigilijne to także napoje. Suszone owoce należy włożyć do garnka, zalać wodą i moczyć przez minimum 20 minut. Następnie dodaje się laskę cynamonu i gwiazdki anyżu, a potem gotuje na małym ogniu do 10 minut, do zmięknięcia owoców. Do wywaru trzeba wlać wyciśnięty sok z cytryny, dodać cukru i odstawić na godzinę.

Karp

W wigilię króluje nie tylko ryba po grecku. Listę, na której znajdują się obowiązkowe potrawy wigilijne, uzupełnia karp w dowolnej formie. Może zostać podany np. w migdałach. Jeden większy lub dwa mniejsze płaty karpia odcina się z płetw i części ogonowych, a następnie wycina się ości z części brzusznej. Gotowy filet należy pokroić na mniejsze kawałki i przyprawić solą, pieprzem oraz przyprawą do ryb. Trzeba przygotować trzy talerzyki – jeden z roztrzepanym jajkiem, drugi z mąką, a trzeci z płatkami migdałów. Na karpia ściera się niewielką ilość skórki z wcześniej sparzonej cytryny i obtacza go w mące, jajku i płatkach migdałów. Karp musi zostać usmażony na złoty kolor i podany z żurawiną bądź sosem żurawinowym.

Kutia

Kutia stanowi połączenie ugotowanych ziaren pszenicy wraz ze zmielonym makiem i posiekanymi bakaliami. Ziarna pszenicy należy zalać wrzącą wodą i odstawić najlepiej na noc. Potem trzeba zagotować wodę, odcedzić i wlać świeżą. Gotuje się do miękkości przez 3 godziny, odcedza i odstawia do przestygnięcia. Mak należy wypłukać, sparzyć wrzątkiem i przemielić co najmniej raz. Łączy się go z odcedzoną pszenicą, lekko podgrzanym płynnym miodem, cukrem pudrem i ekstraktem migdałowym. Do tego należy dodać posiekane bakalie i śmietanę kremówkę oraz wstawić na kilka godzin do lodówki.

Wpis sponsorowany

coś na dokładkę?

3 komentarze

Gosia 6 grudnia 2022 - 17:56

Ja zawsze czekam na barszcz z uszkami. Jeszcze lubię zawsze coś nowego zrobic, ale nie mam pomysłu

Odpowiedz
Jola 9 grudnia 2022 - 10:14

Ryba po gerecku zawsze jest u mnie na Wigilijnym stole. Lubie też robić przeróżne śledzie

Odpowiedz
Judyta 15 grudnia 2022 - 12:55

Wszystkie te potrawy oprócz kutii pojawiają się na moim wigilijnym stole. Choć kutia robiona przez babcię też kiedyś bywała. :)

Odpowiedz

Skomentuj

Close