Już mogliście zobaczyć, że u mnie sezonowymi hitami okazały się fasolki szparagowe i bób. A że tego drugiego było tutaj zdecydowanie więcej to dzisiaj zapraszam na bardzo łatwe wegańskie curry z fasolką szparagową i ciecierzycą. Użyłam zielonej fasolki szparagowej, ale jeśli wolicie żółtą to nie ma problemu, ja generalnie gustuję bardziej w zielonych warzywach (i bardziej polecam, bo zielona jest zdrowsza ;)), które sprawiają, że całe dania są pięknie kolorowe i jeszcze bardziej apetyczne. A tak to ciecierzyca żółta, fasolka żółta, kasza jaglana (z którą ja akurat podałam ;p) żółta. Ale jak Wy wolicie jednokolorowe to nie mam nic przeciwko ;) Całe wegańskie curry z fasolką szparagową i ciecierzycą to bogactwo warzyw, orientalnego smaku, świeżości i sezonowości – cudeńko. Zapraszam serdecznie :)
Wegańskie curry z fasolką szparagową i ciecierzycą
(2 porcje)
~ 3 cebulki dymki
~ 100 g suchej ciecierzycy (lub puszka – ok. 265 g po wylaniu płynu)
~ 1 marchewka
~ 300-400 g fasolki szparagowej
~ 1/2 puszki mleczka kokosowego (ok. 200 ml)
~ 4 listki kaffiru
~ 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego (może być świeży)
~ 1/2 łyżeczki kuminu mielonego
~ 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
~ 1/4 łyżeczki kurkumy
~ 1/4 łyżeczki imbiru
~ 1/4 łyżeczki ostrej papryki
~ 1/4 łyżeczki cynamonu
~ sól, pieprz
~ 1 łyżeczka oleju kokosowego
~ świeża kolendra (lub pietruszka) i makaron ryżowy/ryż/kasza do podania
Suchą ciecierzycę zalewamy wodą i odstawiamy na noc. Następnego dnia gotujemy do miękkości i odstawiamy.
Od fasolek szparagowych odcinamy końce, kroimy je na 3 równe części i gotujemy ok. 5 minut. (żeby al dente była ;))
Na oleju kokosowym podsmażamy posiekane cebulki posypane czosnkiem (jeżeli używacie świeżego to drobno go siekamy i podsmażamy z cebulkami). Dodajemy obraną i pokrojoną w plasterki, a następnie na połówki lub ćwiartki marchewkę. Smażymy 1-2 minuty, dodajemy fasolkę i całość posypujemy wszystkimi przyprawami. Smażymy kilka minut na średnim ogniu, aż warzywa zmiękną.
Dorzucamy ciecierzycę i liście kaffiru. Smażymy 2 minutki i wlewamy mleczko kokosowe oraz 3-4 łyżki wody. Dusimy na średnim ogniu pod przykryciem ok. 10 minut. Na sam koniec solimy i pieprzymy do smaku. Podajemy z kaszą, makaronem ryżowym, ryżem posypane kolendrą lub natką pietruszki. Smacznego :)
1 komentarz
Może kiedyśw końcu zrobięto curry :P