fbpx

Szarlotka z bezową pianką – kruche ciasto, aromatyczne miękkie jabłka i piękna beza

by Kucharka w baletkach

Szarlotka z bezową pianką to ciasto, które świetnie pasuje na jesień i sezon jabłkowy, żeby trochę osłodzić sobie ten jesienny, często ponury czas. Mamy tutaj super kruchutkie kruszące się ciasto, słodkie aromatyczne jabłka z cynamonem i piękną stojącą bezę. Szarlotka z bezową pianką wychodzi słodki, ale nie przesłodzony, delikatny i naprawdę rozpływa się w ustach. Idealnie też pasuje do podania z lodami waniliowymi, więc jeżeli chcecie jeszcze dodać słodyczy, to lody będą idealnym pomysłem ;-)

Szarlotka z bezową pianką

(blacha 35×25 cm)

Ciasto:
~ 2,5 szklanki mąki
~ 200 g masła zimnego
~ 3 łyżki cukru pudru
~ 5 żółtek
~ 1 łyżka proszku do pieczenia

Masło siekamy z mąką wymieszaną z proszkiem. Dodajemy cukier i żółtka. Szybko zagniatamy jednolite ciasto, owijamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na przynajmniej godzinę.

Po tym czasie piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni, a ciastem wylepiamy dno blachy wyłożonej papierem dopieczenia. Podpiekamy w rozgrzanym piekarniku ok. 10 minut. Wyjmujemy, a grzanie zmniejszamy do 170 stopni.

Wierzch:
~ 1,5 kg jabłek
~ 1 łyżeczka cynamonu
~ 1 łyżka masła
~ 5 białek
~ 1/2 szklanki cukru

Jabłka obieramy i kroimy w plasterki.

Do dużego garnka wrzucamy masło i podgrzewamy do roztopienia masła. Wrzucamy jabłka z cynamonem i dusimy do miękkości (ok. 10 minut) podlewając kilkoma łyżkami wody.

Jabłka przekładamy równomiernie na podpieczony spód.

Białka ubijamy na sztywną pianą pod koniec dodając partiami cukier. Piankę ostrożnie, łyżka po łyżce nie zgniatając jej za bardzo, wykładamy na jabłka. Całość pieczemy ok. 35 minut w 170 stopniach. Wyjmujemy, studzimy i podajemy. Smacznego :-)

coś na dokładkę?

3 komentarze

napiecyku.pl 17 marca 2014 - 16:30

Bardzo lubimy ta szarlotkę, pyszna i pięknie wyglada:))

Odpowiedz
rene 12 września 2014 - 17:46

brzmi przepysznie..mam pytanie: jeśli piekę w termoobiegu to w jakiej temperaturze i ile czasu? Pozdrowionka…

Odpowiedz
admin 12 września 2014 - 18:33

Z termoobiegiem po tyle samo czasu, ale w mniejszej temperaturze- tzn. spód podpiekamy w 170 stopniach, a całość pieczemy w 160 ;) Pozdrawiam i mam nadzieję, że zasmakuje :)

Odpowiedz

Skomentuj

Close