fbpx

Tłusty Czwartek w innych krajach – jak się obchodzi Tłusty Czwartek w innych miejscach na świecie

by Kucharka w baletkach

Tłusty Czwartek w innych krajach nie wygląda identycznie jak w Polsce. W ten dzień u nas większość Polaków zaciera ręce z myślą w głowie o tych dziesiątkach lukrowanych pączków, które zjedzą.

Bo przecież jednego to trzeba zjeść. A innego trzeba spróbować. Z nutellą jeszcze nie jedliśmy. I jeszcze tu nagle ktoś częstuje pączkami z adwokatem. To do biura przynoszą kartony pełne pączków i jak nie zjeść? I jeszcze wieczorem sąsiadka przychodzi z domowymi świeżymi jeszcze ciepłymi. Później jeszcze mąż albo żona przynosi, bo po drodze była cukiernia i jak to bez pączka na koniec dnia?

Tak zbiera się jeden do jednego i wychodzi 10 sztuk albo więcej. Kto by się jednak przejmował? W Tłusty Czwartek kalorie się nie liczą, a co zjedzone idzie w cycki albo bicki. Bo przecież koniec karnawału trzeba uczcić najlepiej jak się da. Wiadomo, że najlepiej jedzeniem. I najlepiej słodkim, tłustym i koniecznie nie dietetycznym. A skąd się wzięła ta rozpustna tradycja?

Polska tradycja pączkowa wzięła się już z czasów rzymskich. Wtedy obchodzono tłusty dzień jako pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Raczono się tłustymi mięsami i słoniną. W ok. XVI wieku przerzucono się jednak na słodkie tłuste, czyli pączki.

Były to jednak pączki specjalne. Niektóre z nich bowiem zawierały monetę lub orzech, a osoba, która trafiła na pączka z taką niespodzianką miała się cieszyć powodzeniem. Może właśnie stąd wzięła się tradycja, żeby zjeść najwięcej? Wtedy zawsze było więcej szans na to, że trafi się na tego wyjątkowego pączka.

Ale co ciekawe – pączkowy Tłusty Czwartek to polskie pożegnanie karnawału. Natomiast w innych miejscach na świecie świętuje się zupełnie inaczej. A jak dokładnie?

Tłusty Czwartek w innych krajach

Schmotziger Donnerstag w Niemczech   

W Niemczech jak w Polsce - pączki

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, świętuje się w czwartek. Prym również wiodą pączki z różnymi nadzieniami, polewami i posypkami.

Ten dzień zwany jest też babskim karnawałem. Zgodnie z tradycją tego dnia mężczyźni nie mogą nosić krawatów, bo czyhające na nie kobiety mogą go obciąć i w ten sposób usidlić. Ciekawe jest też, że w wielu piekarniach piekarze przebierają się za diabły.

Pancake Day w Wielkiej Brytanii

Tłusty Czwartek w innych krajach - Panacakes Day

W Wielkiej Brytanii Tłusty Czwartek obchodzi się we wtorek. Brytyjczycy nazywają go Pancake Tuesday albo Shrove Tuesday (Zapustny Wtorek).

Tradycja wzięła się stąd, że w zamierzchłych czasach w okresie postu nie jadano cukru i jajek. Trzeba więc było się ich najeść przed. A chyba nie ma lepszego sposobu niż w naleśnikach czy pancakes? No raczej, że nie.

Ja bym chętnie poświętowała w ten sposób. Nawet chętniej niż z pączkami. Ciekawą tradycją jest też Pancake Race, czyli wyścig, w którym uczestnicy muszą na raz biec i podrzucać naleśniki. Wzięlibyście udział? ;)

Mardi Gras we Francji

Crepes suzette we Francji

Francuzi, tak jak Brytyjczycy, świętują we wtorek. W wolnym tłumaczeniu Mardi Gras to po prostu Tłusty Wtorek. Jednak Francuzi świętują jeszcze z większym przytupem niż my.

Poza objadaniem się pączkami i faworkami jedzą też gofry i naleśniki crepes suzette z sosem pomarańczowym. Dodatkowo – Francuzi organizują tego dnia parady z karnawałowymi kolorowymi przebraniami i festiwale. Więc w skrócie: słodko, kolorowo i hucznie.

Dzień Semli w Szwecji

Semla

W Szwecji też świętuje się we wtorek nazywany Semmeldag (Dzień Semli) lub Fettisdag (Tłusty Wtorek). Tradycyjnym wypiekiem w ten dzień jest szwedzki deser semla, czyli bułeczka z białej mąki nadziana pastą z migdałów, mleka i bitej śmietany. Dzień też, z uwagi na właśnie bułeczki semla, nazywany jest Białym Wtorkiem.

Fastelavnssøndag w Norwegii

Tłusty Czwartek w innych krajach - w Szwecji dużo słodkości

Norwegowie świętują koniec karnawału od niedzieli do wtorku jedząc wiele słodkości, takich jak:

  • smultringer (oponki),
  • berlinerboller (pączki),
  • smultboller (inne pączki),
  • fastelavnsboller (słodkie bułeczki, które kroi się na pół i podaje z dżemem oraz kremem),
  • kanelsnurrer (cynamonowe bułeczki zakręcane),
  • semlor (pszenne bułeczki z masą migdałową i bitą śmietaną).

Do szkoły dzieci idą w przebraniach.

Tsiknopempti w Grecji

Tłusty Czwartek w innych krajach - w Grecji mięsnie i tłusto

Grecja to przykład, że Tłusty Czwartek w innych krajach wygląda zupełnie inaczej.

Tam bowiem świętuje się już 11 dni przed rozpoczęciem postu. W odróżnieniu od innych krajów nie je się na słodko, ale na tłusto. Grecy jedzą dużo grillowanego, smażonego i pieczonego mięsa. Lokalne władze natomiast same organizują miejsca z grillami i festiwale z muzyką.  Generalnie musi być dużo jedzenia, dużo zabawy i dużo ludzi, czyli tak jak Grecy lubią najbardziej ;)

Giovedi grasso we Włoszech

Tłusty Czwartek w innych krajach - we Włoszech karnawał

We Włoszech świętuje się w czwartek tak jak w Polsce. W ten dzień królują frittelle, czyli włoski odpowiednik pączków, które na północy posypywane są cukrem pudrem, a na południu zanurzane w miodzie.

W Toskanii popularne są też bomboloni. Poza jedzeniem słodkości organizowane są maskarady, bitwy na kwiaty, a w miastach można zobaczyć liczne iluminacje.

Maselnica w Rosji

Tłusty Czwartek w innych krajach - w Rosji naleśniki

Rosjanie za to świętują cały tydzień jak nakazuje prawosławna tradycja.

Świętowanie zaczyna się od bezmięsnego postu, a następnie każdego dnia pojawiają się dania o symbolicznym znaczeniu. Jednak przez całe świętowania przewijają się naleśniki, które przygotowuje się całą rodziną, a w czwartek pieczony jest gigantyczny blin (placek z mąki gryczanej).

Słodkie potrawy są symbolem udanego miłosnego życia, a naleśniki ze śmietaną mają przynieść zdrowie.

coś na dokładkę?

1 komentarz

Ervisha 28 lutego 2019 - 20:08

Podoba mi się ten wpis – nie słyszałam o tych dniach w Rosji i we Francji. Dziekuję, że mogłam u CIebie przeczytać ;)

Odpowiedz

Skomentuj

Close