fbpx

Czas po treningu – jak go wykorzystać optymalnie

by Kucharka w baletkach

Osoby trenujące dobrze znają pojęcie okna anabolicznego, które trwa od 90 do 120 minuty po treningu. Wtedy należy zapewnić sobie solidną regenerację, ponieważ organizm przy podkręconym metabolizmie potrzebuje dużo składników odżywczych. Jeden lub dwa posiłki to podstawa plus odpowiednio dobrane suplementy diety.

Co jeść po treningu

To, co się je po treningu, zależy przede wszystkim od jego intensywności. Osoby ciężej trenujące na pewno muszą przygotować sobie posiłki i średnim lub wysokim indeksie glikemicznym. Natomiast po lżejszej aktywności nie mogą wzbogacić swoje menu o produkty ze średnim lub niskim indeksem glikemicznym. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia podaż białka i węglowodanów. Białko powinno być dostarczone w ilości od 20 do 25 gram, a przy bardziej intensywnych aktywnościach nawet do 40 g. Najlepiej wchłaniane białko ma postać płynną, dlatego w tym przypadku pomocne okazują się suplementy diety. 

Oprócz białka bardzo ważne miejsce w menu potreningowym zajmują złożone węglowodany, które są jednym z podstawowych źródeł energii dla organizmu. Ich trawienie trwa dłużej i dlatego są wolniej wchłaniane niż cukry proste. Znajdują się m.in. w produktach pełnoziarnistych, makronie (szczególnie z pełnego ziarna), ryżu (przede wszystkim w brązowym), w kaszach, otrębach, kiełkach pszenicy, płatkach owsianych czy roślinach strączkowych.

Kreatyna i BCAA- to warto wiedzieć!

Kreatyna występuje w mięśniach i ścięgnach. Pełni niezwykle ważne zadanie, ponieważ pomaga rozbudować mięsnie, wzmocnić je i spalać zbędną tkankę tłuszczową. Innymi słowy pomaga magazynować energię w organiźmie. Kreatynę powinno zażywać się przed, jak i po treningu, zważając na to, że jest bardzo dobra na odchudzanie i na masę jednocześnie. Każdy dobrze zaopatrzony sklep z suplementami ma w ofercie tego typu preparaty.  

Z kolei BCAA  to aminokwas, który odżywia mięsnie, a w połączeniu z węglami usprawnia odchudzanie. Szczególnie powinny go przyjmować osoby trenujące, ponieważ BCAA zwiększa syntezę białek oraz wspiera wydzielanie hormonów anabolicznych. Dzięki temu można liczyć na szybszą i skuteczniejszą regenerację po treningu. Tak, jak w przypadku kreatyny, aby kupić BCAA trzeba odwiedzić sklep z suplementami diety, nie tyko dla sportowców, ma w ofercie BCAA. 

Nie zapominaj o wodzie, która pełni niezwykle ważną rolę w diecie sportowca. Nawet w czasie treningu trzeba się stopniowo nawadniać. Przydatny jest tez posiłek płynny, które pomaga uzupełnić poziom wody i  elektrolitów.

Artykuł sponsorowany

coś na dokładkę?

1 komentarz

Paweł 25 stycznia 2023 - 11:58

Hejka,
co do BCAA to chyba wystarczy zjeść coś białkowego i tak naprawdę nie trzeba suplementować BCAA.

Odpowiedz

Skomentuj

Close