Jabłkowe kluski lane na mleku to dla mnie idealne kojące śniadanie w duchu comfort food. W jesienne i zimowe poranki, kiedy wstaje się do ciemności i zimności, ciepłe miseczkowe śniadania to prawie codzienność.
Nie ma nic bardziej rozgrzewającego rano niż micha parującej owsianki z ulubionymi dodatkami. Jednak, dla mnie comfort food musi być bardziej mięciutkie i kojące. I czasem najdzie mnie ochota na lane kluski, które kojarzą mi się z dzieciństwem.
Nie pamiętam, żebym jadła kluski na mleku. Pamiętam za to chleb maczany w ciepłym mleku zasypany cukrem. Tak podstawowe, a wciąż cudowne w swojej prostocie. I od tego chleba cokolwiek w ciepłym mleku kojarzą mi się z dziecinnymi latami.
Jednak, tym razem postawiłam na bardziej fit kluski, które smakują trochę jak mleczna szarlotka. Choć jakby do tego ciepłego mleka z chlebem dorzucić trochę pieczonego jabłka, to myślę, że efekt byłby podobny ;) Wróćmy jednak do klusek.
Jabłkowe kluski na mleku to idealne śniadanie a la comfort food

Jeszcze kilka lat temu bardzo popularne były blogi śniadaniowe i pamiętam, że był czas, że lane kluski robiły furorę. Wtedy większość blogerów przygotowywała je z tartego jabłka. Na blogu resztą już są batatowe kluski lane. Jednak, tym razem ja postawiłam na łatwiejszą i szarlotkową wersję korzystając z upieczonych jabłek.
Notabene pieczone jabłka brzmią bardzo trywialnie, ale wystarczy raz ich spróbować, żeby od razu upiec cały koszyk. Ja uwielbiam rozsmarowywać je na gofrach albo po prostu jeść jako przekąskę w trakcie dnia posypane cynamonem.
Są mięciutkie, słodsze niż normalnie i aromatyczne. I jak się okazuje, można je wykorzystać też do przygotowania ciasta na kluski.
Same już kluski to kwestia kilka minut. Wystarczy zamieszać kilka składników w misce, zagotować mleko i wrzucić kluski. Gotują się bardzo szybko i potem trzeba tylko uważać, żeby nie poparzyć sobie języka ;)
Zapraszam – przepyszne jabłkowe kluski lane na mleku polecają się na śniadanie, przekąskę, podwieczorek czy kolację :)

SKŁADNIKI
- 2 pieczone jabłka (przed pieczeniem wagowo ok. 130 g jedno, łącznie 260 g)
- 100 g mąki pszennej lub jasnej orkiszowej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 małe jajka
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- 700 ml mleka lub napoju roślinnego (próbowałam z sojowym i wyszło super)
- ew. 1 łyżka miodu lub syropu klonowego do ciasta lub do podania
PRZYGOTOWANIE
- Jeżeli nie mamy pieczonych jabłek - bierzemy 2 sztuki, kroimy je na połówki, wydrążamy środek. Pieczemy w 200 stopniach do miękkości (ok. 15-20 minut). Wyjmujemy, lekko studzimy i zdejmujemy skórkę.
- Miąższ jabłek rozgniatamy dokładnie widelcem.
- Do jabłek dodajemy mąkę, proszek, jajka, cynamon i 100 ml mleka. Mieszamy dokładnie do połączenia.
- Do rondelka wlewamy resztę mleka. Zagotowujemy, a gdy zacznie prawie wrzeć łyżką nakładamy porcje klusek. Gotujemy 2-3 minuty i przelewamy porcje do miseczek.
- Podajemy posypane cynamonem z miodem lub syropem dla lubiących na bardziej słodko. Smacznego :)

2 komentarze
Świetny pomysł z tymi jabłkami. Nigdy nie jadłam takich klusek
Kluski lane na mleku kojarzą mi się z dzieciństwem. Z przyjemnością przypomnę sobie ich smak. Dziękuję za inspirację. :)