Nie istnieje jedna patelnia idealna na każdą okazję. Na przykład steki najlepiej smażyć na patelni grillowej, naleśniki na naleśnikowej, a do kuchni azjatyckiej używać woka. A do czego można wykorzystać głęboką patelnię z aluminium? Sprawdźmy!
Głęboka patelnia – rodzaje
Istnieją trzy główne rodzaje głębokich patelni do smażenia i duszenia:
- klasyczna patelnia typu kociołek – nazwa od razu definiuje jej funkcjonalność. Taka patelnia wyróżnia się pogrubionym dnem (do 6 mm), grubymi i wysokimi ściankami (4-6 cm). Idealnie utrzymuje równomierną temperaturę, więc nadaje się do duszenia potraw, a także przyrządzania sosów i zup.
- patelnia typu rondel – wykonana z cienkiego metalu. Nadaje się do duszenia i gotowania dowolnych produktów, dań jednoskładnikowych i złożonych, a także do zup. Niektóre modele mają zdejmowany uchwyt, dzięki czemu można je włożyć do piekarnika.
- wok – patelnia, która przywędrowała do nas ze wschodu. Charakteryzuje się półkolistym kształtem, nachylonymi do zewnętrz ściankami i długim uchwytem. Przeznaczona głównie tradycyjnych dań azjatyckich na bazie makaronu i ryżu z dodatkiem mięsa i warzyw.
Klasyczna głęboka patelnia – budowa
Standardowa patelnia głęboka wykonana jest z wysokiej jakości metalu – najczęściej jest to żeliwo lub powlekane aluminium, a także stal nierdzewna. Takie naczynia są praktyczne w eksploatacji i łatwe w utrzymaniu. Ich uchwyt zrobiony jest z materiału żaroodpornego, który nie nagrzewa się, nie wydziela specyficznego zapachu i nie topi się na brzegach. Dno patelni jest idealnie płaskie, często wzmocnione dodatkową metalową wkładką o właściwościach ferromagnetycznych. Dzięki temu naczynie nadaje się do każdego rodzaju płyt grzewczych, także indukcyjnych.
Zwykle w zestawie z patelnią jest pokrywka niezbędna do duszenia potraw. Chroni płytę grzewczą i blaty meblowe przed zabrudzeniami, a także zatrzymuje wilgoć w środku naczynia.
Do jakich potraw można użyć głębokiej patelni?
Dzięki swojej konstrukcji, głęboka patelnia aluminiowa nadaje się do przyrządzania mięsa, ryb, warzyw i grzybów w głębokim tłuszczu, a także na niewielkiej jego ilości. Zaleca się jednak wykorzystywanie jej do duszenia potraw, dzięki czemu będą one znacznie zdrowsze. Sam proces duszenia pomaga wyciągnąć ze składników ich aromat i smak.
Głębokie patelnie z aluminium to także doskonały wybór do przyrządzania sosów, gulaszu i gęstych potrawek. Można w nich również piec i zapiekać różne dania, pod warunkiem że mają odczepiany uchwyt.
Najlepsze patelnie aluminiowe z warstwą nieprzywierającą doskonale sprawdzą się do przyrządzania szerokiej gamy dań – delikatnej wołowiny, soczystego drobiu i ryb, aromatycznych grzybów i duszonych warzyw. Patelnie głębokie mogą służyć do przyrządzania zarówno prostych potraw z kilku składników, jak i tych bardziej skomplikowanych dań jednogarnkowych. Przygotujesz w nich domowy pilaw, wołowinę z fasolą, udka w sosie, tradycyjny gulasz czy leczo.
Artykuł sponsorowany
2 komentarze
Głęboka patelnia daje wiele możliwości. Przyrządzam wiele dań jednogarnkowych. :)
Taka patelnia by mi się przydała. Te teflonowe się chowają przy takiej.