Kiedy byłam w podstawówce bardzo zazdrościłam moim kolegom, którym mamy robiły bułki albo kanapki z nutellą na drugie śniadanie. Moja mama nigdy nie chciała zrobić mi takiej kanapki, bo mówiła, że to niezdrowe i koniec. Z jednej strony miała rację, ale z drugiej dopiero potem dowiedziałam się, że nutella to był generalnie zakazany produkt w moim domu bardziej ze względu na moją mamę niż na nas. Ja z moimi braćmi lubiliśmy zjeść sobie kromkę chleba z nutellą albo posmarować nią naleśniki i jeden mały słoiczek starczał na tydzień. Ale okazało się potem, że największą fanką nutelli, ku swojemu niezadowoleniu zresztą, jest moja mama, która późnymi wieczorami, kiedy (jak myslała ;)) nikt nie patrzy, robiła sobie kanapkę z pieczywa chrupkiego, nutelli i masła orzechowego. Generalnie bardzo fajny deser raz na jakiś czas, ale mi już zawsze będzie się kojarzył z mamą ;) I choć nutella jest mi teraz już raczej obojętna, bo zdecydowanie wolę masło orzechowe, to ostatnio naszło mnie na jakiś czekoladowy krem i powstała zdrowa domowa nutella bez cukru z orzechów laskowych. Już kiedyś pokazywałam Wam domowę nutellę z awokado i bananów, ale ta smakuje naprawdę prawie jak oryginał. Nie wiem czy nazwa fit nutella jest tu adekwatna, bo ma jednak dużo kalorii, ale orzechy i kakao to superzdrowe produkty, które na pewno warto włączyć do swojej diety. Więc taka zdrowa domowa nutella to idealny pomysł, żeby umilić sobie czasem weekendy i wieczory, ale może nie warto jeść od razu całego słoiczka (choć kusi ;-)).
Zdrowa domowa nutella bez cukru z orzechów laskowych

~ 100 g orzechów laskowych
~ 100 ml mleka (może być roślinne)
~ 2 łyżki kakao naturalnego
~ 4 łyżki syropu klonowego
(1 mały słoiczek)
Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni.
Na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia wysypujemy orzechy. Wkładamy je do rozgrzanego piekarnika na ok. 10 minut, aż się ładnie zarumienią (ale nie przypalą!), a my poczujemy piękny orzechowy zapach w kuchni. Wyjmujemy i studzimy.
Orzechy dokładnie obieramy ze skórek (jeśli zostawicie nutella będzie gorzka!). Wrzucamy do blendera i miksujemy na mąkę na najwyższych obrotach (ok. 1 minutkę).
Do orzechów dorzucamy resztę składników i ponownie miksujemy blenderem na najwyższych obrotach, aż krem stanie się jednolity i zgęstnieje (ok. 2 minuty).
Gotową domową nutellę przekładamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce. Smacznego :-)

3 komentarze
Wygląda o wiele lepiej niż Nutella ;)
Hej! Czy można zakupić już blanszowane orzechy i nie musieć piec? Czy jednak pieczenie jest niezbędne z jakichś innych względów niż łatwość ściągnięcia skóki ?:)
Hej :) Pieczenie ma 2 funkcje: zdjęcie skórki i wydobycie z orzechów jeszcze więcej smaku z nich, więc nawet blanszowane wrzuciłabym do piekarnika na chwilkę ;-)