Wigilijny barszcz na zakwasie to najlepszy barszcz na wieczerz wigilijna, który możemy zaserwować. Szczególnie jesli pokusimy się o domowy zakwas na barszcz.
Choć zrobienie zakwasu może brzmieć onieśmielająco obiecuję, że jest to bardzo łatwe. Jeżeli będziemy trzymać się zasad, zakwas po kilku dniach będzie pięknie pachniał i nada głębi naszemu barszczowi na święta.
Zakwas na barszcz na wigilię – najważniejsze zasady
Pamiętajmy tylko o tym, żeby wszystkie buraki były dokładnie przykryte zalewą – nawet kawałeczek nie może wystawać. Dodatkowo, umieśćmy zakwas w szczelnym słoik, dobrze go zakręćmy i odstawmy w ciemne chłodne miejsce. Każdego dnia możemy go odgazować otwierając na chwilę słoik, ale od razu potem ponownie go zamykając bardzo porządnie. I już – mam nadzieję, że z tymi kilkoma zasadami zakwas wyjdzie idealnie.
Dobry zakwas bowiem jest najważniejszym elementem wigilijnego barszczu. To on odpowiada głównie za tą głębię smaku, wyrazistość i lekką słodycz. Dla mnie taki domowy barszcz na zakwasie smakuje najlepiej na świecie i przebija popularny w całym kraju barszcz. Na pewno wszyscy wiemy, o którym mówię ;)
Wigilijny barszcz na zakwasie to najlepszy barszcz na święta
Kiedyś myślałam, że ugotowanie takiego barszczu to ciemiężne zadanie. I cudownie się zaskoczyłam, kiedy kilka lat temu ugotowałam swój pierwszy barszcz i okazał się taki bezstresowy i pyszny.
Barszcz wigilijny na zakwasie smakuje inaczej niż tradycyjny. Jego smak jest bardziej głęboki, wyraźnie czuć grzyby i ma w sobie “to coś”, czego nie da się opisać słowami. U mnie bardzo tradycyjnie podany z uszkami z kapustą i grzybami. Bardzo zachęcam do zrobienia. Jak raz zrobimy taki barszcz nie będziemy chcieli wracać do innego ;)
SKŁADNIKI
- 1 porcja zakwasu buraczanego (z buraczkami!)
- 1/2 opakowania suszonych grzybów (ok. 20 g; u mnie borowiki)
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- ok. 5 cm kawałek pora
- mały kawałek selera (ok. 50 g)
- 1/2 jabłka (ok. 100 g)
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 4 goździki
- 1 płaska łyżeczka majeranku
- sól, pieprz
- 6 szklanek wody (ok. 1,5 litra)
- 1-2 łyżki oleju
PRZYGOTOWANIE
- Do garnka obrane marchewki, pietruszkę, seler i por. Dodajemy suszone grzyby, jabłko, ziele angielskie, goździki i liście laurowe.
- Zalewamy wodą, dodajemy olej, solimy, pieprzymy i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 2 godziny.
- Po tym czasie wyjmujemy wszystkie warzywa i przyprawy (najlepiej przez sito przecedzić).
- Dodajemy zakwas razem z buraczkami oraz majeranek i podgrzewamy na wolnym ogniu uważając, żeby barszcz się nie zagotował. Najlepiej podgrzewać jeszcze 30 minut, do godziny.
- Wyjmujemy buraczki lub przecedzamy barszcz przez sito. Solimy i pieprzymy jeszcze do smaku w razie potrzeby.
- Podajemy z uszkami lub ze zwykłym makaronem. Smacznego :)
1 komentarz
U mnie w domu nie ma tradycji barszczu w Wigilię, ale wiem, że wiele osób lubi (niekoniecznie w mojej rodzinie) ;)