fbpx

Herbata z lipy – dobry sposób na zdrowie

by Kucharka w baletkach

Choć na blogu i na Instagramie można zauważyć, że jestem maniaczką kawową, to dzień zawsze zaczynam i kończę herbatą. Jednakże, raczej unikam czarnych mocnych wykręcających buzię herbat i skłaniam się ku delikatnym zielonym z dodatkiem owoców, białych lub herbaty z kwiatów, zwanych też naparami. 

Herbata z kwiatów lipy to jedna ze zdrowszych herbat, która już od wielu lat stosowana jest jako napar pomagający na ból gardła czy katar. Sama lipa to już roślina, która wykazuje liczne właściwości zdrowotne, z których warto skorzystać. 

Herbs, Herbal Tea, Linden Flowers, Plants, Tea, Medical

Właściwości lecznicze herbaty z lipy

Prozdrowotny skład kwiatów lipy

Swoje cenne właściwości herbata z lipy, którą można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością jak SklepAgnex, zawdzięcza dużej zawartości:

  • witamin, takich jak witamina C czy niacyna, 
  • związków mineralnych,
  • prozdrowotnych substancji, takich jak:
    • fitosterole obniżające stężenie cholesterolu we krwi i wykazujące działania przeciwnowotworowe,
    • flawonoidy likwidujące wolne rodniki w naszym organizmie,
    • śluzy i garbniki. 

Prozdrowotne działanie herbaty z lipy

Co więcej, herbata z lipy wykazuje działanie moczopędne, rozkurczowe (szczególnie polecana jest przy napięciu mięśni gładkich, dlatego zalecana jest w przypadku zaburzeń trawienia) i pobudzające wydzielanie soków żołądkowych

Herbata z lipy wykazuje również działanie uspokajające, więc może pomóc przy nadmiernej pobudliwości, przewlekłym stresie, napadach lękowych czy w przypadkach napięcia wzmożonego napięcia nerwowego. 

Herbata z lipy jako środek na przeziębienie

Warto również zauważyć, że sama lipa jest już wykorzystywana od lat jako naturalne lekarstwo w walce z przeziębieniem i, często, skutecznością dorównuje lekom farmakologicznym, gdyż zawiera wiele substancji, które atakują wirusy wywołujące infekcje w naszym organizmie oraz wspomagające go w walce z czynnikami chorobotwórczymi. 

Skuteczność herbaty z lipy na przeziębienia wynika głównie z wysokiej zawartości witaminy C, która wspiera układ odpornościowy zwalczający drobnoustroje i likwidujący wolne rodniki. Ponadto, dzięki witaminie C herbata z lipy może efektywnie chronić nasz układ oddechowy przed chorobami i alergiami oraz przyspieszyć gojenie się ran. 

Herbata z lipy może również pomóc w zwalczaniu uporczywego kaszlu dzięki dużej zawartości substancji śluzowych, które wspomagają błony śluzowe. Dzięki nim ataki kaszlu stają się rzadsze i przebiegają w bardziej łagodny sposób. W takich przypadkach szczególnie zaleca się picie herbaty z lipy przed snem, aby zmniejszyć uporczywość kaszlu pojawiającego się w nocy. 

Jak widać, herbata z lipy to prozdrowotny napar, który może być świetnym sposobem na zdrowie działając na nasz układ metaboliczny i nerwowy, ale może również stanowić skuteczne i naturalne lekarstwo na przeziębienia, katar czy alergie. Warto więc zaopatrzyć się w herbatę z lipy w wysokiej jakości sklepie ze zdrową żywnością, tym bardziej, że sama herbatę cechuje delikatny leśny smak i piękny zapach, które już same w sobie mogą zadziałać na nas uspokajająco i kojąco.

coś na dokładkę?

Skomentuj

Close