Bananowiec, czyli czekoladowy biszkopt, banany, masa budyniowa i śmietanka wymyśliłam sobie ostatnio na imprezę rodzinną.
Miałam bowiem troszeczkę dość wciąż tych samych ulubionych ciast moich braci. Takich, które wałkujemy przez wszystkie święta, urodziny, imieniny i wspólne niedzielne kawki, czyli rolada, snikers i pleśniak.
Kiedyś, kiedy piekłam coś przynajmniej raz na tydzień, nie czułam niedosytu nowości w naszym ciastowym repertuarze. Jednak odkąd wyprowadziłam się z domu, piekę dużo rzadziej i potrzebowałam powiewu świeżości.
Bananowiec, czyli przepyszne słodkie delikatne ciasto dla dzieci i nie tylko
Bananowiec okazał się idealnym ciastem na tą okazję. To pyszne oryginalne ciasto łączy w sobie czekoladowość, kremowość bananów, delikatność i słodycz masy budyniowej. Dodatkowo, mamy tu też puszystość śmietanki. I to wszystko razem tworzy przepyszne uzależniające wręcz ciasto. Takiemu, któremu trudno odmówić dokładki ;)
Nie będę oszukiwać, że nie ma przy nic dużo pracy. To bowiem ciasto warstwowe przekładane. Takie ciasta wszyscy kochają. Jednak z takimi zawsze jest troszkę pracy. Z ręką na sercu jednak powiem, że absolutnie warto.
Nas bananowiec oczarował i wszedł na stałe do naszego ciastowego menu. Jest to ciasto przekładane idealne, w którym nie ma czego nie lubić. Ani do czego się doczepić. Spodoba się więc nawet najcięższym krytykom. Mam nadzieję, że w Twoim ciastowym menu na weekendy i nie tylko zagości również :)
SKŁADNIKI
Biszkopt:
- 2 jajka
- 2 łyżki wody
- 100 g cukru białego
- 100 g mąki pszennej
- 2 łyżki kakao naturalnego
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 szklanki herbaty lub soku do nasączenia
Masa budyniowa:
- 600 ml mleka (najlepiej 2% tłuszczu)
- 2 żółtka
- 1/2 szklanki cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 1 budyń waniliowy
- 1 czubata łyżka mąki pszennej i 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 200 g masła w temperaturze pokojowej (żadnej margaryny)
Dodatkowo:
- 3 banany
- 300 ml śmietany 30%
- 1 zagęstnik do śmietany (na przykład śmietan-fix)
- 2 łyżki cukru pudru
- 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady startej
PRZYGOTOWANIE
Biszkopt:
- Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
- Żółtka oddzielamy od białek. Do żółtek dodajemy połowę cukru i wodę. Ubijamy ok. 10 minut na pełnych obrotach, aż masa zrobi się jasna i puszysta.
- Białka ubijamy z reszta cukru. Dodajemy do ubitych żółtek i delikatnie mieszamy łyżką. Dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i kakao. Ponownie mieszamy łyżką.
- Całość przelewamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 10-15 minut w rozgrzanym piekarniku.
- Wyjmujemy, studzimy, a następnie nasączamy herbatą lub sokiem.
Masa budyniowa:
- 500 ml mleka mieszamy z cukrem i ekstraktem. Zagotowujemy.
- Pozostałe mleko dokładnie mieszamy z żółtkami, budyniem i mąkami, żeby nie było żadnych grudek. Wlewamy powoli do gotującego się mleka cały czas mieszając trzepaczką, aż powstanie budyń. Zdejmujemy z ognia i studzimy.
- Następnie w misie miksera ubijamy masło. Dodajemy łyżka po łyżce ostudzony budyń miksując na średnich obrotach, aż powstanie krem.
Przełożenie:
- Na nasączonym biszkopcie układamy banany przekrojone wzdłuż na połówki. Układamy na nich ostrożnie krem budyniowy (najlepiej boki zabezpieczyć folią aluminiową, żeby masa nie osunęła się w dół przed stężeniem w lodówce).
- Ubijamy śmietankę z dodatkiem cukru pudru pod koniec dodając śmietan-fix. Ostrożnie wykładamy na masę budyniową uważając, żeby nie zmieszać warstw. Schładzamy w lodówce minimum 2 godziny, a najlepiej całą noc.
- Przed podaniem posypujemy startą gorzką czekoladą. Smacznego :)
6 komentarzy
U mnie też jest kilka ciast, które stale wałkujemy. ;) Jednym z nich jest również zapleśniak. Bananowca znam w trochę innej wersji, ale Twój wydaje mi się o wiele smaczniejszy.
Właśnie ja mam tutaj problem, bo ja chcę nowe piec, a potem narzekają, że przyzwyczaili się do innych :P Ten bananowiec naprawdę jest super i miał już pierwszych testerów, więc tym bardziej polecam :)
Proszę o informację, podane skladniki na jaką wielkoś blachy są podane.
Blacha 35×25 cm :)
Proporcje na biszkopt moim zdaniem są zbyte male wychodzi cienki placek a nie ladny biszkopt
W tym cieście akurat specjalnie proporcje są tylko na 2 jajka, żeby biszkopt nie zdominował całości. Można zrobić i z podwójnej porcji, ale wtedy biszkopt będzie stanowił połowę wysokości ciasta