Mazurek czekoladowo-kajmakowy to najbardziej tradycyjny wielkanocny mazurek na blogu. I to zdecydowanie mazurek dla wielbicieli słodkości.
Mamy tutaj połączenie czekolady i kajmaku na maślanym kruchym cieście z dodatkiem prażonych orzechów. Choć brzmi niewinnie, to mazurek, który naprawdę zaspokoi Twoje najśmielsze marzenia o słodyczach. I sprawi, że nie będziesz sięgać po popularne niezdrowe batoniki, bo będzie dużo smaczniejszy od nich.
U mnie w domu ten wielkanocny mazurek z czekoladą i kajmakiem świetnie dopełnił mazurkowy zestaw, który przygotowałam. Co roku pojawia się u nas mazurek jogurtowy z migdałami oraz wegański mazurek z masłem orzechowym i daktylami. Ten pierwszy jest dla mojej mamy, a drugi dla mnie. Jednak, inni też ochoczo korzystają ;)
Poza tymi głównymi punktami programu pojawiają się też dodatkowe mazurki. Czasem są to moje zupełnie nowe pomysły, a czasem już sprawdzone. Bardzo lubimy na przykład mazurek z masłem orzechowym i mleczną czekoladą, który łączy w sobie słony i słodki smak. Pyszny jest również mazurek z nerkowcami.
Szczerze powiedziawszy to chyba kocham wszystkie mazurki. Kocham ich prostotę. Ciasto, słodka masa i orzechy do posypania. Nic więcej nie potrzeba do pełni szczęścia.
Mazurek czekoladowo-kajmakowy to bardzo słodki mazurek

Żeby więc było jeszcze więcej opcji wyboru zapraszam dzisiaj na kolejny przepis na mazurka wielkanocnego. Będzie smakował lepiej niż popularne słodycze, każdy go polubi i można naprawdę pięknie go ozdobić. Ja zazwyczaj uciekam się do prostoty bazując na orzechach, ale można puścić wodze fantazji :)
I jak zaczęłam spisywać przepis to zdałam sobie sprawę, że ten mazurek to najbardziej typowy mazurek na blogu. Moje wielkanocne mazurkowanie zaczęłam od razu od bardziej szalonych mazurków. A przecież podstawowy to po prostu kruche ciasto, kajmak i bakalie. Aż naszła mnie ochota na właśnie taki zwykły, a też pyszny mazurek z kajmakiem…

SKŁADNIKI
Kruche ciasto:
- 120 g masła schłodzonego
- 100 g cukru pudru
- 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
- 160 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 1 łyżka zimnej wody
Wierzch:
- 1 puszka masy kajmakowej (400 g)
- 100 g czekolady deserowej
- 2-3 łyżki mleka
- 100 g wybranych bakalii (ja polecam prażone orzechy włoskie, ale mogą być też płatki migdałowe, całe migdały, orzechy nerkowca, suszona żurawina)
PRZYGOTOWANIE
Kruche ciasto:
- Schłodzone masło kroimy na mniejsze części i wrzucamy do miski. Dodajemy pozostałe składniki i szybko wyrabiamy na jednolitą masę.
- Palcami formujemy pisankę na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce (boki pozostawiamy lekko grubsze). Widelcem tworzymy obwódkę. Wstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny.
- Po tym czasie piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
- Pieczemy ok. 15 minut (do zrumienienia ;)). Wyjmujemy i studzimy.
Wierzch:
- Czekoladę łamiemy na mniejsze części i roztapiamy w kąpieli wodnej (wrzucamy do mniejszego rondelka, który ustawiamy nad większym, w którym gotuje się woda. Pozwalamy gorącej parze podgrzać mniejszy rondelek i mieszamy roztapiajacą się czekoladę, aż będzie płynna). Odstawiamy na kilka minut.
- Do miski wrzucamy kajmak. Dodajemy mleko i czekoladę 2-3 porcjami energicznie mieszając (można też zrobić to blenderem).
- Masę wykładamy równomiernie na wierzch ciasta.
- Na wierzchu układamy ulubione bakalie. U mnie były to prażone orzechy włoskie.
- Odstawiamy na 2 godziny. Podajemy. Smacznego :)

1 komentarz
Kolejna pyszność w kategorii mazurków! To moje ulubione ciasto wielkanocne. <3