Kiedy pić kawę to pytanie, które zaczęłam sobie zadawać stosunkowo niedawno. Wcześniej raczej przyjmowałam zasadę, że nie piję na pusty żołądek, nie do śniadania i nie za późno.
To ostatnie niestety doszło niedawno. Jeszcze kilka lat temu mogłam wypić kawę o 20, a o 22 pójść spać i to było piękne. Jednak troszkę się zaczęłam starzeć i po 15 wchodzi już tylko kawa bezkofeinowa ;)

To czy kofeina na nas mocno działa czy ujarzmiliśmy ją w takim stopniu, że nie sprawia nam różnicy, to już inny temat i każdy powinien sam obserwować ile to za dużo ile to za mało. Żeby się zbytnio nie rozwodzić, 4-5 kaw dziennie to powinna być zdecydowanie górna granica ;)
Jednak poza samą ilością kofeiny, jakie czynniki wpływają na to, żeby kawa służyła, a nie szkodziła?
Kiedy pić kawę, żeby sobie nie szkodzić?
Pij kawę nie przed śniadaniem, czyli nie pij kawy na czczo
Kofeina pobudza nie tylko energetycznie, ale też pobudza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Natomiast nadmiar kwasu solnego przy pustym żołądku bez jedzenia do strawienia, podrażnia błonę śluzową i wzmaga dolegliwości bólowe.
Z tego powodu kawa na czczo nie jest szczególnie zalecana osobom, które zmagają się z:
- zgagą,
- wrzodami,
- refluksem,
- nadkwasotą żołądka.
Chociaż nawet jeśli nie masz takich problemów, warto się o nie nie prosić i nie pić kawy na pusty żołądek ;)
Co więcej, badanie opublikowane w British Journal of Nutrition wykazało również, że kawa na czczo może negatywnie wpływać na kontrolę poziomu cukru we krwi. Zaobserwowano, że pogarsza ona wchłanianie węglowodanów ze śniadania, co może być szczególnie szkodliwe dla osób z cukrzycą.
Pij kawę nie wcześniej niż ok. 2 godziny po przebudzeniu
Jak już wspomniałam, kofeina zawarta w kawie to zastrzyk energetyczny dla naszego organizmu. Jednak nie powinniśmy go sobie zapewniać, kiedy taki zastrzyk powinny zapewnić nam siły natury, a dokładnie hormon o nazwie kortyzol.
To właśnie o poranku występuje największe stężenie kortyzolu we krwi. Sprawia on, że organizm dostaje naturalny zastrzyk energii do działania. Jednak dostarczenie tego zastrzyku energii z zewnętrznego źródła, jak na przykład z kofeiny z kawy, zaburza jego pracę i organizm nie dostaje tyle energii, ile powinien.
Najwyższy poziom kortyzolu występuje ok. 30-45 minut po przebudzeniu, a potem zaczyna się obniżać. Najlepiej więc pić pierwszą kawę po ok. 2 godziny po przebudzeniu, kiedy poziom kortyzolu we krwi już spadnie. Kolejny skok kortyzolu następuje w godzinach popołudniowych, zazwyczaj podaje się, że między 12, a 13, więc wtedy też warto unikać kawy.
Pij kawę nie wcześniej niż ok. 1 godziny po jedzeniu

Chociaż ten fakt było mi najtrudniej zaakceptować to na pytanie czy pić kawę przed czy po posiłku należy odpowiedzieć, że nie powinno się jej pić ani bezpośrednio przed, ani w trakcie, ani od razu po jedzeniu.
Kawa zawiera bowiem szczawiany, które zmniejszają wchłanialność składników mineralnych jak żelazo, wapń czy magnez z jedzenia. Z tego powodu lepiej zachować odstęp między piciem kawy, a jedzeniem.
Niezależnie od tego czy chcesz pić kawę przed czy po jedzeniu, zachowaj odstęp czasowy przynajmniej 30-60 minut. Szczególnie jeśli zmagasz się z anemią czy masz niedobory żelaza, wapnia czy magnezu.
Pij kawę nie później niż 6 godzin przed zaśnięciem
Kofeina ma działanie pobudzające, a wartość połówkowego okresu półtrwania kofeiny w organizmie wynosi od 3 do 5 godzin. To o oznacza, że w tym czasie jej stężenie we krwi zmniejsza się o połowę.

Myślę, że jesli regularnie pijesz kawę, wiesz, około której godziny już lepiej jej nie pić ;) Zwyczajowo podaje się do 6 godzin przed zaśnięciem, ale u niektórych osób może być to nawet 8 godzin. Niezachowanie tego odstępu może sprawić, że będziesz mieć kłopoty z zaśnięciem.
Kiedy pić kawę, żeby schudnąć?
Pytanie kiedy pić kawę, żeby schudnąć nie jest do końca zasadne. Mit o tym, że kawa powoduje chudnięcie jest dość popularny, ale niestety jest tylko mitem. Faktem jest, że kawa przyśpiesza metabolizm i przyczynia się do szybszego spalanie tłuszczu. Jednak sama cudów nie zdziała ;)
Żeby schudnąć trzeba po prostu dbać o ujemny bilans kaloryczny, czyli sprawić, że nasz organizm będzie spalać więcej niż wynosi podaż kalorii. Żeby zwiększyć ilość spalonych kalorii warto regularnie robić treningi. A badania wykazały, że kawa spożyta ok. 1 godziny przed treningiem może pozytywnie wpłynąć na jego jakość.
Źródła:
- Glucose control upon waking is unaffected by hourly sleep fragmentation during the night, but is impaired by morning caffeinated coffee, British Journal of Nutrition.
- Cortisol responses to mental stress, exercise, and meals following caffeine intake in men and women, William R. Lovallo 1, Noha H. Farag, Andrea S. Vincent, Terrie L. Thomas, Michael F. Wilson.
- Inhibition of food iron absorption by coffee, T. A. Morck, S. R. Lynch, J. D. Cook.
- Wpływ spożycia kawy na organizm człowieka, W. Zukiewicz-Sobczak.
2 komentarze
Ja zazwyczaj pije jak po propostu czuję że chce mi się pic. Mam takie dni że wypije jedna,a inne że nawet 3 :( ale zawsze bez cukru u mleka.
Super, że tak ufasz intuicji :) Mam wrażenie, że wiele osób często pije bardziej z przyzwyczajenia / żeby zrobić sobie przerwę w pracy itd. A nawet 3 to super ilość! Ja sama zazwyczaj pijam 3, zdarza się, że 4, ale staram się ograniczać ;)