fbpx

Kulebiak z kapustą i grzybami, czyli wigilijna rolada z kapustą i grzybami

by Kucharka w baletkach

Kulebiak z kapustą i grzybami to potrawa, która nie przewinęła się nigdy podczas świat w mojej rodzinie. Nie pojawiała się, ale też nikt o niej nawet nie wspomniał.

Z potraw mącznych zawsze pojawiały się u nas tylko paszteciki jedzone długo po wigilii do barszczu oraz tradycyjnie pierogi z kapustą i grzybami. I dopiero pisząc wpis o tradycyjnych wigilijnych potrawach mignęła mi nazwa kulebiak, która brzmiała jednocześnie tajemniczo i bardzo znajomo.

Poczytałam sobie więc trochę o kulebiaku i postanowiłam zrobić własny. Co roku zresztą w okresie przedświątecznym staram się ugotować jakieś wigilijne danie lub wigilijne ciasto, których wcześniej nie znałam. A z uwagi na to, że chleb na zakwasie sprawił, że bardzo wkręciłam się w wypieki, padło w tym roku na kulebiaka.

Kulebiak z kapustą i grzybami to świetna alternatywa dla pasztecików

Kulebiak z kapustą i grzybami na desce w przekroju

Wigilijny kulebiak z kapustą i grzybami to nic innego jak pyszna drożdżowa rolada nadziana wigilijnym farszem. Świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla pasztecików. Jednak, nic nie broni, żeby zaserwować je obok siebie.

Kulebiak jest bardziej miękki niż paszteciki. To taka trochę miękka bułeczka z farszem. Idealnie więc sprawdzi się dla dzieci czy starszych osób, ale młodszym też nie zaszkodzi ;)

Dodatkowo, jest ciut szybszy już robienie pasztecików. Zamiast wałkować i kroić, a potem układać pojedynczo na blaszce, farsz rozkładamy raz, zawijamy i już. Piecze się oczywiście nieco dłużej, ale jak robimy kilka partii pasztecików, to i tak zaoszczędzimy czas.

Zachęcam więc do spróbowania kulebiaka. Poza wigilijnym wieczorem, myślę też, że świetnie sprawdzi się jako przekąska sylwestrowa. A poza takim typowo świątecznym czasem warto nawet czasem upiec sobie taki po prostu bez okazji. Idealnie pasuje do ciepłego barszczu, ale solo też smakuje cudnie.

Zapraszam :)

Kulebiak z kapustą i grzybami

Drukuj
Liczba porcji: 10 (1 rolada) Czas przygotowania:
Wartości odżywcze: 191 kalorii 5 g białka, 28 g węglowodanów, 6 g tłuszczy na porcję
Ocena 5.0/5
( 1 głos )

SKŁADNIKI

Nadzienie:

  • 1 duża cebula
  • 40 g suszonych grzybów (u mnie borowiki)
  • 400 g kapusty kiszonej
  • sól, pieprz
  • 1 listek laurowy
  • 2 ziarenka ziela angielskiego
  • sól, pieprz
  • 2 łyżki oleju

Ciasto:

  • 250 g mąki pszennej + 50 g do podsypywania
  • 25 g świeżych drożdży
  • 100 ml mleka
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 2 łyżki oleju
  • 1 jajko

Dodatkowo:

  • 1 żółtko
  • sezam / ziarna słonecznika / mak do posypania

PRZYGOTOWANIE

Nadzienie:

  1. Grzyby zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na przynajmniej godzinę, a najlepiej dwie. Wyjmujemy z wody i osuszamy.
  2. Do kapusty dodajemy listek laurowy, ziele angielskie i gotujemy do miękkości na wolnym ogniu ok. 1 godziny. Dokładnie odcedzamy, wyjmujemy listek laurowy oraz ziele i odstawiamy.
  3. Cebulkę drobno siekamy i podsmażamy na oleju. Gdy się zeszkli dodajemy pokrojone grzyby, a po 2-3 minutach smażenia kapustę kiszoną. Smażymy kilka minut mieszając, aż się wszystko połączy.
  4. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Zdejmujemy z ognia.

Ciasto:

  1. Zaczynamy od zrobienia zaczynu: mleko lekko podgrzewamy (dosłownie chwilkę, żeby temperatura nie przekroczyła 40 stopni). Następnie wrzucamy do niego pokruszone drożdże, cukier i 1 łyżkę mąki. Dokładnie mieszamy do pozbycia się grudek i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut. W tym czasie objętość zwiększy się dwu- lub trzykrotnie, więc warto użyć odpowiednio wysokiego kubka ;)
  2. 250 g mąki umieszczamy w misce i mieszamy z solą. Dodajemy zaczyn, jajko i olej. Wyrabiamy na jednolite ciasto dodając troszkę więcej mąki w razie potrzeby do uzyskania jednolitego elastycznego ciasta.
  3. Miskę z ciastem przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 45 minut.
  4. Po tym czasie piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni.
  5. Dużą blachę wykładamy papierem do pieczenia.
  6. Z ciasta formujemy wałek o długości ok. 40 cm. Rozwałkowujemy go na prostokąt o grubości ok. 0,5 cm. Rozsmarowujemy na nim równomiernie farsz, a następnie zawijamy w roladę od długiego boku. Ostrożnie przekładamy na blaszkę.
  7. Wierzch smarujemy żółtkiem. Posypujemy na wierzchu sezamem lub makiem.
  8. Wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy 40-45 minut. Wyjmujemy, studzimy i kroimy w plastry. Smacznego :)
  1.  

Kulebiak z kapustą i grzybami w przkeroju

coś na dokładkę?

1 komentarz

Sylwia 19 grudnia 2022 - 09:58

Nigdy nie robiłam, bedę musiała spróbować na święta

Odpowiedz

Skomentuj

Close