fbpx

Bezglutenowa karpatka z mąki ryżowej, czyli karpatka bez glutenu, która smakuje jak tradycyjna

by Kucharka w baletkach

Bezglutenowa karpatka z mąki ryżowej, czyli karpatka bez glutenu powstała bardziej przez przypadek niż z faktycznej intencji zrobienia ciasta bez glutenu.

Zabrakło nam po prostu mąki pszennej, a do wyboru mieliśmy mąkę gryczaną, orkiszową razową, kukurydzianą, kokosową albo z ciecierzycy. Z Krzyśkiem stwierdziliśmy, że ryżowa ma jeszcze największą szansę dać nam najbardziej tradycyjny smak.



Bezglutenowa karpatka z mąki ryżowej naprawdę smakuje jak tradycyjna!

Bezglutenowa karpatka, czyli karpatka z mąki ryżowej z cukrem pudrem

Muszę powiedzieć, że karpatka z mąki ryżowej wyszła naprawdę przepyszna. I w ogóle nie było w niej czuć, że jest inna niż tradycyjna.

Ciasto parzone robiło się tak samo niefajnie, jak tradycyjne. I smakowało też jak tradycyjne ciasto parzone. Można więc zrobić bezglutenowe ciasto na karpatkę i nie trzeba się martwić, że ktoś powie, że smakuje dziwnie i że to nie to samo.

Ta karpatka bez glutenu pokazuje, że mąka ryżowa naprawdę ma potencjał. Ja wcześniej rzadko miałam wcześniej z nią do czynienia. Swego czasu często smażyłam bezglutenowe syrniki, które notabene idealnie nadadzą się do podania z sezonowymi teraz borówkami czy jeżynami! Widziałam też masę białych naleśników z mąki ryżowej. Jednak, wciąż nie pokusiłam się o własne. I chyba najwyższy czas zacząć włączać mąkę ryżową do stałego arsenalu mojej kuchennej szafki ;)

Tymczasem zostawiam Was z tą pyszną bezglutenową karpatką. Ja z Krzyśkiem robiliśmy ją na uczczenie końca naszej kwarantanny z powodu covidu, ale pamiętaj, że nie potrzeba specjalnej okazji, żeby upiec pyszne ciasto. Bardzo polecam na weekendy i nie tylko :)

Bezglutenowa karpatka z mąki ryżowej

Drukuj
Liczba porcji: 10 (ciasto 10x12 cm) Czas przygotowania:
Wartości odżywcze: 200 kalorii 2 na porcję
Ocena 3.8/5
( 6 głos )

SKŁADNIKI

Ciasto:

  • 200 ml wody
  • 50 g masła klarowanego
  • 1/2 szklanki mąki ryżowej (ok. 80 g)
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej (ok. 40 g)
  • 3 jajka

Krem do karpatki:

  • 400 ml mleka
  • 1 budyń waniliowy
  • 2 łyżki cukru
  • 200 g masła

PRZYGOTOWANIE

Ciasto:

  1. Do rondelka wlewamy wodę i wrzucamy masło. Podgrzewamy do zagotowania. Zdejmujemy z ognia, dodajemy mąki i mieszamy. Stawiamy ponownie na ogniu podgrzewając 1-2 minuty, aż z masy powstanie bardzo gęsty kleik, a dno pokroje cieniutka biała warstwa (uważamy, żeby jej nie przypalić). Odstawiamy do ostudzenia na ok. 30 minut.
  2. Piekarnik rozgrzewamy do 225 stopni.
  3. Ciasto umieszczamy w misie miksera i dodajemy po kolei jajko miksując za każdym razem.
  4. Blaszkę wykładamy dokładnie papierem do pieczenia i rozsmarujemy ciasto na cienki placek. Z podanych proporcji będziemy piec jeden blat, który potem przekroimy na 2 części. Jeśli chcesz uzyskać większą karpatkę polecam upiec 2 blaty i podwoić składniki na krem.
  5. Ciasto pieczemy ok. 30 minut, zmniejszamy temperaturę do 180 i pieczemy jeszcze 15 minut. Wyjmujemy i studzimy. Kroimy na części (powinny wyjść 2 blaty o rozmiarze ok. 20x12 ;)).

Krem do karpatki:

  1. W 1 szklance mleka mieszamy proszek budyniowy i cukier.
  2. Resztę mleka zagotowujemy. Gdy zacznie lekko bulgotać dolewamy mieszankę cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Trzymamy na ogniu jeszcze ok. 1-2 minuty. Zdejmujemy z ognia i studzimy.
  3. Miękkie masło ubijamy mikserem ok. 2 minuty, żeby zrobiło się napuszone. Następnie łyżka po łyżce dodajemy budyń miksując po każdej łyżce.
  4. Powstały krem rozsmarowujemy na jednym blacie. Przykrywamy drugim lekko dociskając i schładzamy przynajmniej 2 godziny. Podajemy posypane cukrem pudrem. Smacznego :)

 

Bezglutenowa karpatka na talerzu z widelczykiem obok

coś na dokładkę?

2 komentarze

marta 20 stycznia 2023 - 23:03

czy można masło klarowane zastąpić zwykłym masłem?

Odpowiedz
Kucharka w baletkach 21 stycznia 2023 - 13:10

nie próbowałam, ale powinno być ok :)

Odpowiedz

Skomentuj

Close